http://behtan-news.ir/%da%86%d8%a7%d9%84%d8%b4-%d8%a8%d8%a7%d8%b2%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%da%a9%d8%b1%d9%87-%d8%af%d8%b1-%d8%b4%d8%a8-%d8%aa%d8%a7%d8%b3%d9%88%d8%b9%d8%a7-%d9%86%d9%82%d8%af-%d8%a2%db%8c%d8%aa-%d8%a7%d9%84/

+3

رأی دهید

-80

‌سه شنبه ۶ مهر ۱۳۹۵ – ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۶

در بازی قبلی ایران با کره ایران با گل رضا قوچان نژاد به جام جهانی صعود کردایران وایر : «آیت الله بطحایی گلپایگانی» در وب سایت شخصی خود نقدی بر فدراسیون فوتبال ایران نوشته و «مهدی تاج»، رییس این فدراسیون را به دلیل برگزاری یک دیدار ملی در شب تاسوعا محکوم کرده است.
 
روز بیستم مهر ماه قرار است دیدار تیم های ملی ایران و کره جنوبی در ورزشگاه آزادی برگزار شود؛ مسابقه ای که در چارچوب انتخابی بازی های جام جهانی 2018 روسیه خواهد بود.
 «سید هاشم بطحایی گلپایگانی» نماینده مردم تهران در پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری است. او سال 1335 در گلپایگان متولد شد و بعد از تحصیلات اولیه به قم رفت تا معمم شود. در حوزه علمیه، شاگرد «سید محمدرضا گلپایگانی»، «هاشم آملی» و «سید محمدحسین طباطبایی» بود. بعد به مصر رفت، تحصیل حوزوی را کامل کرد و پس از انقلاب به ایران بازگشت.
سال 1357 اولین استاندار چهارمحال و بختیاری شد اما بعد به قم رفت و ریاست دبیرستان «دین و دانش» این شهر را برعهده گرفت. در رزومه او می توان حضور در آموزش و پرورش و عضویت در گروه حقوق مجتمع آموزش عالی قم (پردیس) در سال 1365 را دید اما در وب سایت خود نوشته که در تمام طول جنگ، در جبهه حضور داشته است. «بطحایی گلپایگانی» حدفاصل سال های 1373 تا 1376 نماینده ولی فقیه و امام جمعه گلپایگان بود.
 
او در زمان ریاست جمهوری «محمود احمدی نژاد» بازنشسته شد. در اعتراض به بازنشستگی خود، نامه ای خطاب به احمدی نژاد نوشت و آن را در اختیار «غلامحسین الهام»، سخن گوی دولت قرار داد. اما چندی بعد از عدم رسیدگی به پرونده اش گلایه کرد هرچند که سال 1390 شخص محمود احمدی نژاد نسبت به بازنشستگی او تجدیدنظر کرد. او حالا عضو پنجمین مجلس خبرگان رهبری شده است. مهم ترین فعالیت بطحایی گلپایگانی در ماه های اخیر، بازدید از خبرگزاری «تسنیم»، حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دیدار با مدیران سازمان حج و زیارت، انتشار پیام تسلیت برای خانم «الهی قمشه ای» و هم چنین ابراز انزجار از سلب تابعیت «شیخ عیسی قاسم»، رهبر شیعیان بحرین بوده است. در کنار این ها، یک اظهارنظر جدید در مورد برگزاری مسابقه فوتبال در شب تاسوعا هم به چشم می خورد. این آخرین واکنش عضو مجلس خبرگان رهبری است.  
 
در بیانیه ای که روز سی ام شهریورماه در وب سایت او منتشر شده، می توان چنین خواند: «دشمن حیله گر، امریکا، انگلیس و صهیونیست نیز این را فهمیده اند و همان طور که وزیر وقت انگلیس گفته بود – تا قرآن در میان مسلمین است ما با مشکل مواجه هستیم – اینک هم می گویند تا تاسوعا و عاشورا برقرار است، ما مشکل داریم و باید این ها را کم رنگ کنیم و به تدریج از رونق بیاندازیم. قدم اولش همین است که با زمینه سازی در کره جنوبیِ هم پیمان امریکا، او را وادار کرده به گونه ای برنامه ریزی کند که دقیقاً جام جهانی برنامه مسابقه را در سرزمین ایران، در ایام عزاداری شب تاسوعا اجرا کند.»
 
این ساده ترین اطلاع از قوانین ورزشی است که هرگونه مسابقه رسمی و بین المللی در هرگوشه از دنیا، با اطلاع و برنامه ریزی فدراسیون جهانی آن رشته ورزشی و همین طور تایید کمیته جهانی المپیک برگزار می شود.
 
فدراسیون جهانی فوتبال روزهای فیفا (Fifa day) را در آغاز هر سال به فدراسیون های عضو در سراسر جهان اعلام می کند. مسابقات دوستانه و تدارکاتی باید در همین روزهای مشخص برگزار شوند و بازی های انتخابی جام جهانی، انتخابی المپیک، انتخابی جام ملت ها در هر قاره و همین طور خود مسابقات جام جهانی و حتی جام های ملت های قاره ای هم با نظر فدراسیون جهانی فوتبال و کنفدراسیون های هر قاره زمان بندی و برگزار می شوند.
 
نه فقط بازی ایران مقابل کره جنوبی، که هیچ مسابقه ملی فوتبال در انتخابی های جام جهانی با نظر فدراسیون های کشورهای عضو (و حتی کنفدراسیون های قاره ای) هماهنگ نشده و نمی شوند.
 
اما عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه بیانیه خود به رییس فدراسیون فوتبال ایران تاخته و نوشته است: «آقای مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال با کمال تاسف، بدون توجه به افکار عمومی و مقدسات کشور و انظار علما و مراجع و مقام معظم رهبری از برنامه ریزی فدراسیون فوتبال کره جنوبی تبعیت کرده و الزاماً مسابقات را در بیستم مهرماه مطابق با شب تاسوعای حسینی برگزار می کنند.»
 
مهدی تاج که احتمالا پیش تر هم می دانست برای برگزاری اجباری بازی با کره جنوبی در شب تاسوعا (بیستم مهرماه) با مشکلاتی از سوی روحانیون روبه رو خواهد شد، وعده برگزاری مراسم نوحه خوانی و روضه خوانی پیش و پس از مسابقه در ورزشگاه آزادی را داده بود. اما خشم بطحایی گلپایگانی در این بیانیه مشهود است. او در بخشی از این بیانیه حتی وزارت ورزش و جوانان را با این ادبیات زیر سوال برده و نوشته است: «جای تاسف است که مسوولین یک وزارت خانه، نظام ولایی اهل بیت رسول الله، سال‌گرد و بزرگ‌داشت بزرگ ترین حادثه تاریخ بشریت را که به نام ایران اسلامی ثبت و اعتلا بخشید، تا این اندازه دست کم بگیرند! شگفت آن که چه گونه به خود اجازه داده اید که چنین اقدام زیان بار و خطرناکی را انجام بدهید و ارزش حیاتی ملتی را به ثمن بخس بفروشید؟»
 
بطحایی در بخشی از بیانیه خود مهدی تاج را با عنوان «هم‏سو شدن با اقدامات صهیونیست ها و امریکا و انگلیس» نقد کرده و مدعی شده که حضور جوانان در شب تاسوعا در ورزشگاه آزادی و یا تماشای این مسابقه از تلویزیون باعث خلوت شدن مساجد، حسینه ها و تکایا می شود. او از مهدی تاج خواسته است تا از کره جنوبی تبعیت نکند، دل امام زمان را به درد نیاورد و قلوب پیامبر و علی و فاطمه و اهل بیت را نشکند.
 
شاید لازم است مهدی تاج همین بیانیه را در اختیار «جیوانی اینفانتینو»، رییس فدراسیون جهانی فوتبال قرار دهد تا او را متوجه اهمیت برگزار نشدن مسابقات فوتبال در روز بیستم مهرماه کند. در این روز بیش از 50 مسابقه ملی در سراسر جهان برگزار خواهد شد. فیفا از یک سال قبل برنامه برگزاری این مسابقات را تنظیم کرده است.

Uncategorized

Advertisements